Nowości  Rzeszów  Region  Atrakcje  Noclegi    
 


Rzeszowszczyzna.pl > Pociągi turystyczne z Rzeszowa do Łupkowa

2016-07-02 Pociągi turystyczne z Rzeszowa do Łupkowa

Ruszyły weekendowe pociągi turystyczne z Rzeszowa do Łupkowa. To doskonała okazja, by wybrać się w Bieszczady lub w Beskid Niski.


Stacja kolejowa Łupków (grafika: PLKristof, Wikipedia (CC))

Pierwszy z dziewiętnastu weekendowych pociągów relacji Rzeszów - Łupków odjechał z rzeszowskiego Dworca Głównego 2 lipca o godz. 6:30, a kolejne przejazdy będą się odbywały w soboty i niedziele (oraz dodatkowo 15 sierpnia) aż do 25 września 2016 roku. W drogę powrotną do Rzeszowa pociąg będzie odjeżdżał w weekendy o godz. 17:32.

Nowym pociągiem mogą podróżować nie tylko rzeszowianie, ale też mieszkańcy wielu innych podkarpackich miejscowości, m.in. Strzyżowa, Jasła, Krosna, Sanoka i Zagórza. Dodatkowo korzystając z przesiadki w Rzeszowie (przyjazd pociągiem InterCity), w Bieszczady czy w Beskid Niski można dojechać także z: Kielc, Radomia, Warszawy, Krakowa, Katowic, Opola i Wrocławia. Przesiadka na pociąg IC możliwa jest również wieczorem, po przyjeździe pociągu REGIO z Łupkowa.

Najkorzystniej kupić bilet w Taryfie Podkarpackiej, dzięki której podróż z Rzeszowa do Łupkowa to wydatek 21,6 zł. Studenci zapłacą jeszcze mniej: tylko 10,58 zł. Bilety najlepiej kupić przez internet na stronie internetowej biletyregionalne.pl i koleo.pl lub w aplikacji SkyCash.

Nowe połączenie obsługiwane jest autobusami szynowymi. Wakacyjne pociągi do Łupkowa finansuje samorząd województwa podkarpackiego.

Łupków to niewielka stacja znajdująca się w pobliżu granicy ze Słowacją. Mimo że sama miejscowość nie jest zbyt znana, to doskonały punkt wypadowy w góry. Dworzec położony jest tuż obok Przełęczy Łupkowskiej, która stanowi granicę Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Warto więc właśnie tutaj rozpocząć wycieczkę pieszą lub rowerową. Przez Łupków przebiega kilka ścieżek turystycznych, w tym również międzynarodowy szlak "Śladami dobrego wojaka Szwejka". Sam tytułowy bohater popularnej powieści, pełniąc służbę w cesarsko-królewskiej armii, podróżował pociągiem na trasie Łupków - Sanok. Kolej do Łupkowa dotarła już w 1872 roku. Linia kolejowa stanowiła część Pierwszej Węgiersko-Galicyjskiej Kolei Żelaznej. Pierwotnie była to linia dwutorowa. Po oddaniu do użytku w 1874 roku tunelu granicznego w Łupkowie koleją można było podróżować ze Lwowa do Budapesztu.

Nowe połączenie to wakacyjna alternatywa dla pociągu REGIO "Bieszczadzki Żaczek", który od 13 grudnia 2015 roku kursuje z Rzeszowa do Komańczy (i z powrotem), służąc przede wszystkim uczniom i studentom dojeżdżającym do stolicy regionu.